Adăugate 2 months ago

IT Customer Support with German

LocațieTimiș, Timisoara, Romania PP Adecco

Tipul Job-uluiStaff

Dată2019-03-20

CategorieCall Centre and Customer Service

Adecco Permanent Placement Timisoara is recruiting for one of its clients, a multinational company, a HR Specialist with German
Ideal candidate:
Language skills: German fluent in speaking and writing, English is a plus
Minimum a bachelor’s degree or student (preferably with HR related background)
Knowledge in handling information processing systems (Ticketing Tool, SAP HR, MS-Office)
Customer service focus and strong interpersonal skills required
Experience with customer contact (by phone, written or personal)
Ability to consistently deliver high quality customer service in a professional manner
Team player, proactive and willing to learn
High customer focus and service orientation
Strong communication and listening skills

Descrierea jobului

Provides support for the company in relevant HR topics and processes.
Process HR tickets by using the workflow management tool (AMS), following German law and labor agreements of the company.
Contact customers by e-mail or phone to answer their individual questions.
Support Product Management to improve the company's HR products and to create an excellent customer experience.
Report IT incidents and foster best possible solutions.
Practice close cooperation with other departments
Maintain process documentation and special procedures in our knowledge management system.
Process critical issues and complaints to meet our customers’ needs. Use escalation procedures if necessary.
Work as a team member focusing on customer service
Develop ideas to update, simplify and enhance the company's processes, procedures and documents.
Supports in the development of frequently asked questions based on customer feedback or new requirements

Descrierea companiei

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.

Creionăm noi soluții pentru clienții noștri, în vederea eficientizării proceselor implicate în domeniul resurselor umane și reducerii costurilor.

Pentru mai multe joburi ne puteți vizita website-ul www.adecco.ro unde vă puteți înregistra CV-ul în baza de date Adecco sau puteți descărca aplicația Adecco Jobs valabilă în AppStore și GooglePlay.

Toate datele și CV-urile sunt tratate cu confidențialitate si vor luate în considerare în proiectele ce corespund experienței dumneavoastră profesionale.

Număr de referință AD a0W5800000C0aFrEAJ

Job-uri recent vizitate

  • Bucuresti, Bucuresti, Romania PP Adecco
  • Manager
  • Mureș, Ludus, Romania PP Adecco
  • Manager
  • Ilfov, Pantelimon, Romania PP Adecco
  • Staff