Adăugate 1 week ago

Junior Data Analyst

LocațieBucuresti, Bucharest, Romania PP Adecco

Tipul Job-uluiSpecialist

Dată2018-12-06

CategorieMarketing and Media

Adecco Professional Placement recruteaza pentru clientul sau, o agentia full service specializata in direct marketing care ofera solutii integrate de interactiune cu consumatorii pentru a genera loialitatea acestora catre brand si sustin atingerea obiectivelor de business pentru clientii agentiei din 2011, in rol de Data Analyst.
Obiectiv: Suport in implementarea analizelor statistice pe baza seturilor de date de consumatori inregistrate in sistemele de data management ale companiei cu scopul de indentificare a informatiilor necesare deciziilor de business cu privire la interactiunea cu consumatorii in cadrul programelor de marketing.

Responsabilitati:

  • Activitati executionale necesare analizelor de date pentru realizarea profilelor de consumatori pe diferite segmente si subsegmente prin analizarea comportamentului si trendurilor de comportament ale consumatorilor in cadrul campaniilor de marketing;
  • Activitati executionale necesare analizelor de date pentru dezvoltarea de modele probabilistice cu privire la participarea consumatorilor in cadrul campaniilor de marketing si afinitatea acestora fata de un brand sau un serviciu;
  • Activitati executionale necesare analizelor de date pentru dezvoltarea, implementarea si sustinerea procesului de masurare a performantei campaniilor de marketing;
  • Activitati executionale in ceea ce priveste monitorizarea calitatii datelor pentru identificarea anomaliilor si inconsistentelor in cadrul sistemelor IT de stocare, procesare si vizualizare date;
  • Activitati executionale necesare implementarii procesului de vizualizare a datelor sub forma de business pentru diferiti stakeholderi  prin utilizarea tehnicilor de vizualizare date si a platformelor de vizualizare date – ex. QlikView
  • Suport pentru validarea deciziilor de business prin intelegerea trendurilor din datele istorice ale consumatorilor;

  • Gestionarea simultana a mai multor proiecte si sarcini in cadrul diviziei Data Analysis;
  • Suport activ in asigurarea flow-ului de comunicare intre departamentele Client Service, Customer Relationship Management si IT, dupa caz - (preluare briefuri, informari cu privire la status-urile de implementare ale proiectelor de analiza, managementul documentatiilor cu privire la managementul datelor de consumatori etc);

Cerinte:

  • Absolvent cu studii de specialitate in statistica, matematica, stiinte economice, marketing;
  • Cunostinte avansate de utilizare programe specifice de analiza statistica: SPSS;
  • Cunostinte de utilizare SQL;
  • Nivel mediu cunostinte de statistica si modelare analitica;
  • Nivel mediu cunostinte utilizare MS Office: Excel, PowerPoint, Outlook

    Aptitudini:

  • Persoana dinamica si cu o atitudine pozitiva si cu rabdare in a explica
  • Un om al cifrelor, autonom si colaborativ;
  • Cautam o persoana atenta la detalii si bun la a lucra cu cantitati mari de date;
  • Abilitatile organizatorice si capacitatea de a lucra la mai multe proiecte simultan sunt importante;
  • Lucrul in echipa.

Număr de referință AD a0W5800000JPYd6EAH

Job-uri recent vizitate

  • Bucuresti, Bucuresti, Romania Staffing Adecco
  • Staff
  • Bucuresti, Bucuresti, Romania PP Adecco
  • Specialist